PiS chce dopiec Trzaskowskiemu. Specjalnie wybrali ten dzień

– Uruchomiono właśnie specjalną stronę z licznikiem wskazującym litry ścieków wpadających do Wisły – poinformował wiceszef MSWiA Błażej Poboży z PiS. – Wykorzystujemy do tego moment szczególny, jakim jest dzień, w którym miała mieć miejsce inauguracja ruchu Rafała Trzaskowskiego – dodał. Tymczasem eksperci uspokajają, że zrzut ścieków, choć duży i uciążliwy w bliskim sąsiedztwie, nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi i całego ekosystemu rzeki.

– Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową z licznikiem wskazującym liczbę litrów ścieków wpadających do Wisły z pominięciem oczyszczalni ścieków Czajka z powodu awarii – poinformował w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

– Chcemy dziś skierować uwagę warszawiaków, uwagę wszystkich Polaków właśnie na tę awarię, na konsekwencję tej awarii, która ma swoje źródło (…) w braku decyzji Rafała Trzaskowskiego. Wykorzystujemy do tego moment szczególny, jakim jest dzień, w którym miała mieć miejsce inauguracja ruchu Rafała Trzaskowskiego. I w związku z tym, dziś, aby ten komunikat o konsekwencjach, o skali dodarł do jak największej liczby Polaków, uruchomiliśmy specjalną stronę internetową – powiedział w sobotę na konferencji prasowej Poboży.

Na stronie www.ruchtrzaskowskiego.pl, którą uruchomiło MSWiA, znajduje się licznik, pokazujący liczbę litrów nieczystości, które w każdej sekundzie są zrzucane do Wisły. Trudno nie zauważyć, że nazwa strony nawiązuje do zapowiadanej przez Rafała Trzaskowskiego inicjatywy powołania wielkiego ruchu obywatelskiego. W ten sposób internauci, szukający w sieci informacji na temat tego projektu, mogą nieświadomie być przekierowywani na niewygodną dla prezydenta Warszawy witrynę.

 Eksperci uspokajają: To nie jest kryzys o skali ogólnopolskiej 

Tymczasem eksperci uspokajają, że zrzut ścieków do Wisły, choć duży i uciążliwy w bliskim sąsiedztwie, nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi i całego ekosystemu rzeki.

– Wyniki badań wody z Wisły w Płocku nie wskazują zmiany jej parametrów – poinformowała w czwartek rzeczniczka spółki Wodociągi Płockie Justyna Piotrowicz.

Jak wyjaśniła, woda surowa, czyli z Wisły, badana jest w ramach procedury pomocniczej dla wykorzystywanych w spółce procesów technologicznych i możliwości szybkiej reakcji, gdyby jej parametry się pogorszyły. – Ale to nie następuje i już nie nastąpi, ze względu na to, że ścieki, które miały dopłynąć w poniedziałek do Płocka, już dopłynęły i cały czas płyną. To nie wpływa na jakość wody surowej, w żaden sposób – podkreśliła rzeczniczka Wodociągów Płockich.

– To jest oczywiście duży zrzut ścieków, uciążliwy w bezpośrednim sąsiedztwie. Ale Wisła jest rzeką tak potężną, samoregulującą się, że potrafi takie ilości zanieczyszczeń „strawić” – tłumaczył z kolei na łamach „Gazety Wyborczej” Grzegorz Walijewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Dalej to nie ma już dużego znaczenia, tym bardziej że zbiornik we Włocławku jest ogromnym osadnikiem, który w naturalny sposób zatrzymuje część zanieczyszczeń. To nie jest kryzys o skali ogólnopolskiej – zaznacza.

 Awaria za 50 mln 

Obecnie na obu brzegach Wisły, w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie, trwają prace przygotowawcze do budowy tymczasowego rurociągu, którym popłyną nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

Na lewym brzegu Wisły, nieopodal kolektora, którym ścieki są zrzucane do rzeki, w sobotę pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji pod nadzorem wojska utwardzali nawierzchnię. Budowa mostu ma się rozpocząć we wtorek, a zakończyć w czwartek. Na moście zostanie ułożony bypass odprowadzający ścieki do oczyszczalni Czajka. Operacja zaplanowana jest na cztery tygodnie.

Miasto nie podało dokładnych kosztów budowy mostu i zapasowego rurociągu. Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział w piątek, że będzie to kilkadziesiąt milionów złotych. Dodał, że kwota ta będzie niższa niż 50 mln zł.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*