Kaczyński o rzezi wołyńskiej. Padły ważne słowa!

Upamiętnienie tych, którzy wśród straszliwej rzezi, niebywałego okrucieństwa, oddali życie, często w sposób bardzo bolesny, by ratować swoich polskich sąsiadów, jest naszym obowiązkiem jako Polaków! – mówił w sobotę w Toruniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. W ten sposób zwrócił uwagę na bardzo często pomijany aspekt rzezi – że nie wszyscy brali w niej udział i że wielu Ukraińców nie dało się porwać nacjonalistom. Dla nich sąsiedzkie braterstwo było ważniejsze od nacjonalistycznych haseł wzywających do poniżania i mordowania Polaków.

– Ci, których dzisiaj czcimy, którzy zostali tutaj można powiedzieć na wieczny czas zapisani, to właśnie ci, którzy ten szczyt człowieczeństwa zyskali. Na ogół zwykli, prości ludzie w najtrudniejszej możliwej sytuacji, wśród straszliwej rzezi, niebywałego okrucieństwa, oddali swoje życie, często w sposób bardzo bolesny, by ratować sąsiadów, znajomych, a często także i tych, których nie znali – mówił Kaczyński.

Prezes PiS uczestniczy w sobotę w Toruniu w corocznym spotkaniu środowisk Radia Maryja i Telewizji Trwam, którego częścią była uroczystość w parku Pamięci Narodowej. Podczas tego spotkania upamiętniono obywateli Ukrainy ratujących Polaków podczas rzezi wołyńskiej.

– I to jest coś, czego przekazanie, upamiętnienie, czego uwiecznienie jest naszym obowiązkiem jako Polaków, bo ci, którzy byli ratowani to właśnie Polacy, ale jest także naszym obowiązkiem jako ludzi, jako chrześcijan, katolików – powiedział Kaczyński.

Dodał, że wydarzenia z lat 1943-1945 takie jak rzeź wołyńska były potworną zbrodnią. – I byli tacy, którzy chcieli, by ta zbrodnia została zapomniana, by o niej nie mówiono, w każdym razie nie mówiono właściwym językiem, by pomijano najtwardsze słowa, takie jak ludobójstwo – mówił szef PiS.

Gdybyśmy tak uczynili – dodał – „to byłby wielki błąd”. – Bo o tego rodzaju wydarzeniach, nie w imię przeszłości, nie w imię nienawiści, ale w imię przyszłości trzeba pamiętać – powiedział Kaczyński.

Rzeź wołyńska uznawana jest za akt ludobójstwa. Dokonała jej Ukraińska Powstańcza Armia. Bandy nacjonalistów, często przy wsparciu miejscowej ludności, mordowały polskich mieszkańców byłego województwa wołyńskiego. Ukraińscy nacjonaliści głosili, że tylko ich naród zasługuje na szacunek. Gardzili innymi nacjami i wzywali do ich wygnania lub wymordowania.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, oraz Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków.

(Źródło PAP)

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Poroszenko postawił znicz i klęknął…

Chętnie wylogowalibyśmy się z tej pandemicznej rzeczywistości na jakiś czas. Niestety, nie da się. Pozostaje rozsądnie korzystać z tego, co możliwe i przestrzegać tego, co zakazane. I rzecz podstawowa: trzymajmy się zasad bezpieczeństwa. Koronawirus nie ma wakacji, atakuje z mniejszą lub większą siłą w różnych krajach. Także u nas. A to jak przebiega zakażenie u konkretnej osoby, to niewiadoma. Jedni przechodzą chorobę lekko, inni chorują tak ciężko, jak nigdy do tej pory im się nie zdarzało. Nie warto ryzykować.

Po niedzielnej Grand Prix Włoch Formuły 1 na torze Monza, rodzina Williamsów przestanie zarządzać teamem. W wydanym oświadczeniu poinformowano, że Claire Williams nie będzie pełniła funkcji szefowej zespołu.

Ministerstwo zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby testy dały pozytywny wynik u 567 osób, a 13 zakażonych koronawirusem zmarło.

Czy żłobek i przedszkole mogą kazać dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe? Krajowy konsultant medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas uważa, że w dobie pandemii koronawirusa w żłobku lub przedszkolu wystarczy oświadczenie rodzica. Dlaczego? Wizyta w placówce zdrowia niepotrzebnie naraża na zakażenie. Poniżej znajdziecie szczegóły jej stanowiska.

Mistrzynie Polski w siatkówce, zespół Grupy Azoty Chemika Police rozpoczyna kwarantannę. U jednej z zawodniczek wykryto wirus Covid-19. Zagrożony jest mecz o Superpuchar Polski. Zachodniopomorski klub nie podaje, u której z zawodniczek test na koronawirusa dał wynik pozytywny. Informację o wynikach klub uzyskał w środę (2 września) wieczorem.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – ECDC – wzięło pod lupę doniesienia na temat tego, jak często dzieci chorują na COVID oraz czy i jak ich pobyt w szkołach – część krajów otworzyła szkoły przed wakacjami – wpływa na rozprzestrzenianie się wirusa. Co wiadomo?

Jeżeli szukasz idealnego fotela biurowego dla siebie lub swoich bliskich to idealnie się składa! Bo teraz w Hop-Sport czeka na Ciebie niesamowity kod rabatowy – 15 procent na krzesła i fotele biurowe. Sprawdź ofertę i wybierz coś dla siebie i swoich bliskich.

Koronawirus przyśpieszył zmiany przyzwyczajeń zakupowych Polaków. Co raz więcej i częściej kupujemy przez internet. Z pewnością pomaga w tym oferta dużych graczy, którzy starają się przyciągnąć do siebie klientów oferując korzystne warunki dostawy. Empik ogłosił właśnie start nowego programu premiowego, a Allegro zmianę w serwisie, która ułatwi zakupy.

Koronawirus nie odpuszcza. Szczególnie uważać na niego muszą osoby starsze i schorowane. Jest też jeszcze jedna grupa, która może gorzej niż inni przechodzić COVID-19. Z obserwacji zespołu z hiszpańskiej fundacji naukowej La Caixa wynika, że w przypadku kobiet ciężarnych chorych na COVID-19 jest kilkukrotnie większe ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii niż kobiet w wieku płodnym.

Na zielonej mapie Krakowa, tym razem w Czyżynach, pojawił się kolejny park. W miejscu, gdzie przed laty znajdowała się zajezdnia autobusowa MPK, na prawie trzyhektarowym obszarze utworzono teraz strefę relaksu i rekreacyjną wraz z placem zabaw. Nowa enklawa usytuowana jest między ulicą Stella-Sawickiego a osiedlem Avia.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*